Z historie do současnosti

Náš sbor byl založen v roce 1879 počet  zakládajících členů 138. Největší rozmach a společenských událostí se traduje od konce války, přesněji 12 ledna 1946 kdy se konala první ustavující schůze Hasičské jednoty a od té doby se náš sbor podílel na mnoha   společenských a kulturních akcích. Již v roce 1967 získal nejvyšší ocenění jaké sbor může dostat čestný prapor UV SPO a v následujících letech jmenován výjezdovým sborem do NDR. V roce 1968 byla uzavřena smlouva o přátelství a vzájemné spolupráci mezi hasiči Horní Podluží a hasiči Putzkau z NDR. Od té doby dochází k vzájemným návštěvám a společenským cvičením mezi těmito sbory. Troufám si říci, že je toto jedna z nejdéle trvající mezinárodní smlouvy v našem okrese a možná i v celé republice. Kromě této spolupráce náš sbor nadále udržuje tradiční akce jako je např. tradiční hasičský karneval, stavění máje, soutěž hasičských družstev o pohár osvobození, (30let ) mikulášská besídka, spolupráce svazku obcí Tolštejnského panství, zimní radovánky na obecní sjezdovce a mnoho dalších společenských akcí. Kromě této pestré činnosti se věnujeme naší technice. Během posledních let se nám vlastní pílí podařilo kompletně obnovit vozový park. Když si jen vzpomenu – začínali jsme s Adlerem, T 805, Praga RN, Robur, Gaz 461M, Praga V3S  Cas 16, RTHP 706, DV12  A31. Dnes máme Cas 32  T815(Speciál 11000l), Cas 16 IFA 4x4, VEA Peugeot Boxer. Kromě velkého úsilí a mnoha hodin práce na této technice se náš sbor podílel na likvidaci záplav, větrných kalamit, mnohým výjezdům k požárům  a technickým zásahům. Za tuto rozmanitou činnost náš sbor získal mnoho uznání a ocenění: čestný prapor UV, stuha III. Stupně, medaile za mimořádné zásluhy, čestné uznání ministra vnitra, medaile za mezinárodní spolupráci a mnoho dalších uznání HZS a SDH.

Starosta sboru SDH Horní Podluží

Průša Jaroslav